Hindistan’ a bağlı Andaman Adaları’ nda yaşayan Jarawa Kabilesi’ nin “uygarlaştırılması" projesi, "ırkçılık" tartışmalarına neden oldu.


Hindistan' ın Andaman adalarında yaşayan ilkel kabilelerden biri olana Jarawa kabilesi (Hintçe’ de “orman insanları”), modern dünya ile adaptasyonu red ettiği için “modern dünya" tehtidiyle karşı karşıya… 1998 yılına kadar “modern dünya” ile bağlantı kurmayı reddeden kabile, hızlı gelişen küreselleşme ile sonrasında ada ile kurulan temaslar, turistik seyahatlar; bugün utanç safarilerine dönmüş durumda. Yaşam alanlarını tehdit eden turistler, yol kenarlarında bekleyen kabile üyelerine yiyecek vermek için onlara dans ettiriyor. Bu durum, aşağılanmaktan ve hayvanat bahçesinde hayvanlara yiyecek vermekten hiç bir farkı yok.

Hindistan Parlamentosu’ nda Andaman’ ı temsil eden tek milletvekili; “Modern dünya ile başa çıkabilmelerini sağlamak için Jarawa çocuklarını özel okullara yerleştirip onlara giyinmeyi, yemek yemeyi öğretelim” dedi. Hindistan hükümetinin tüm uyarılarına rağmen bölgeye giden turistler ve kaçak avcılar, kabileye hastalık bulaştırma tehditi altına sokuyor. Antropologlar kabilenin kurtarılması için bölgeye giden turistlerin ve kaçak avcıların biran önce önlenmesi gerektiğini belirtiyor.


Adada “Jarawa’ lılara dikkat”, “Arabanıza Jarawa’ lı bindirmeyin”, “Jarawa’ lılara yiyecek vermeyin" gibi tabelalar görmek mümkün. 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Not
: Küreselleşmiş dünyanın sunduğu teknolojinin tüm artılarını ve eksilerini bu zamana kadar red edebilmiş yegane toplum olarak, takdir ve saygılarımı kazandılar. İnternet' i, sms' i, akbil' i, paypal' ı, bitirme tezi' ni öğrenmeyi red eden bir toplum…


Bakalım daha ne kadar dayanacaklar! 
(http://www.milliyet.com.tr/fotogaleri/34668-yasam-zenginlerin—insan-safarisi-/1)

  1. vbrevis bunu gönderdi